SportAdmin använder Cookies för att förbättra din användarupplevelse. Genom att klicka på Jag Godkänner tillåter du detta. Här kan du läsa mer om cookies och hur SportAdmin använder dem.
Sandåkerns Sportklubb
Innebandy
Pojkar 07

Information från P07 ang. Coronaviruset
2020-03-13 10:12

Hej,


Vi i pojkar 07 kommer att följa innebandyförbundets rekommendationer. Det innebär att helgens match mot Umeå City är inställd, samtliga träningar under nästa vecka är inställda.


Svenska Innebandyförbundet rekommenderar distrikten att ungdomsmatcherna/serierna på grön, blå och röd nivå avslutas från och med fredag 13 mars. Samt att övriga matcher av avgörande betydelse på distriktsnivå i största möjliga utsträckning genomförs. Besluten fattas av respektive distrikt


Så fort vi har någon ny information kommer den att förmedlas.


Mvh Ledarna P07

Sportlov - Umecupen
2019-02-20 20:40
Hej, 

Vi har tre träningar kvar innan vi går på sportlov, fredag 22/2, tisdag 26/2 och fredag 1/3. Efter det tar vi en vecka ledigt och njuter av uteaktiviteter under sportlovet. Vi ser väldigt gärna att så många som möjligt mobiliserar kraft och kommer på dessa tre träningar. Vi har svårt att genomföra vettiga träningar med lite folk. 

Inom en snar framtid kommer en intresseanmälan för Umecupen att skickas ut. 
https://umecupen.se/
Umecupen spelas 5-7 April. Blir vi tillräckligt många grabbar som är hemma och vill spela anmäler vi oss till den cupen. Får vi ihop ett lag kommer en "skarp" kallelse med information om matchtider mm. skickas ut när vi börjar närma oss.

Mvh Ledarna P07
Kassa P07 Innebandy
2017-10-13 08:53
Hej alla föräldrar, jag tänkte bara berätta hur kassan i innebandyn ser ut nu i början av säsongen. Den är på 24500 kr
Innebandysäsongen 2017/2018
2017-08-28 14:01

Hej allihopa!

Arbetet med innebandysäsongen 2017/2018 är igång.
Hör av er om eran son inte tänker fortsätta med innebandy.


Vi har fått följande träningstider:
Torsdagar kl 18-19 på Grubbeskolan
Söndagar kl 10-12 på Nolia


Träningarna börjar den 21 september kl 18 på Grubbeskolan.
Då främst spel så killarna får "springa av sig".  Söndagens 2-timmarsträning den 24 september får innehålla mer snack om säsongen som kommer, förväntningar och repetition av hur vi uppträder mot varandra på träning/match mm.


Innebandyfestivalen 6-8 oktober, vi har anmält 2 lag, båda kom med. Inget matchprogram ännu, vi kallar till de matcher de ska spela när vi vet.

Seriematcher, förbundet har ännu inte kallat till någon träff för att presentera spelprogram.


Föräldramöte 19 september kl 18 i Sandåkerns klubblokal, skickar kallelse senare.

Hur kan/vill ni jobba/hjälpa laget, affärs/fikagrupp? Träna? Lagledare? Representant i innebandysektionen osv. Kan/vill ni som hade poster förra säsongen fortsätta med dessa. Vill någon annan prova något? Maila gärna redan nu vad ni vill.


Matchtröjor, de vita är innebandyns ordinarie, är det någon kille som behöver en storlek större och vilken storlek? Glöm inte kolla igenom övrig utrustning, skor, klubba och skyddsglasögon. Kolla hemsidan efter klubbdagar på Stadium (Avion) för SSK.


Ok vi börjar så.....återkommer vid behov med mer info....men ni är välkomna att fråga eller komma med synpunkter.


Med vänlig hälsning


Linda, Linda, Urban, Robert, Rickard

Parkeringsvakter till Noliamässan den 8 augusti
2017-07-03 05:09
Hej!
Har skickat ut ett mail till alla fotbolls och innebandyföräldrar angående uppdraget att vara parkeringsvakt på Noliamässan den 8 augusti.

Vi behöver ha fyllt alla 13+2 platser senast den 20 juli så hör av er till mig, henrydotter@hotmail.com snarast med namn och telefonnummer om ni kan hjälpa till.

Ha en  fortsatt trevlig sommar!

Spelade matcher
Kommande aktiviteter
Inga aktiviteter inbokade
Nyheter från sektionen
Innebandyverksamheten, 02/02 11:49 
Innebandyverksamheten, 02/02 08:34 
Innebandyverksamheten, 02/11 17:04 
Nyheter från föreningen
Sandåkerns Sportklubb, 15/03 15:29 
Sandåkerns Sportklubb, 13/10 17:42 
Sandåkerns Sportklubb, 13/10 12:31 
Sandåkerns Sportklubb, 18/08 12:48 
 
I samarbete med