På söndag den 10/9 spelar vi säsongens sista matchsammandrag. Matcherna spelas på Umeå Energi Arena Sol (Gammliavallen) i samband med den Fair Play dag som Västerbottens Fotbollförbund, Länsförsäkringar och Sportswik arrangerar så det kommer att finnas lite extra aktiviteter på arenan.
Alla spelare kommer att bli kallade till detta sista sammandrag, så vi kommer att vara något fler spelare i varje lag än tidigare. Kallelser kommer inom kort när vi fått alla matchtider från förbundet.
Efter sammandraget (som börjar 08:30 och slutar ca 12:15) tänkte vi köra en lagavslutnings-aktivitet där alla barnen får en hamburgare och ett diplom. Alla som kan och vill går sedan och tittar på en innebandymatch under Scandic Cup som spelas inne i sporthallarna på Gammlia, och sedan, kl. 14 går vi tillbaka till fotbollsarenan för att se Umeå FC:s match mot toppkonkurrenten Akropolis.
Det är bra om så många föräldrar som möjligt kommer med på seniormatcherna så vi kan hjälpas åt att ha koll på gänget.
Hälsningar,
Ledarna